Ke stažení Ke koupi

Již přes patnáct let pro Vás připravujeme texty, bulletiny, komentované animace, studijní a další materiály. Server Aldebaran je zde pro Vás od 1. ledna 2000. Naprostou většinu materiálů připravujeme ve svém volném čase bez nároku na jakýkoli honorář a poskytujeme je zcela zdarma. V této rubrice Vám nabízíme i několik produktů za peníze. Jde o knížky a trička našeho sdružení, jejichž výroba přece jen nějaké peníze stála a my musíme alespoň pokrýt výrobní náklady. Vděčni samozřejmě budeme i za jakoukoli finanční podporu (číslo účtu je 2000067407/2010 pro Kč, 2000067407/8330 pro eura). Můžeme mít totiž jakkoli vznešené ideály, ale přece jen z něčeho žít musíme. Díky ale i za podporu slovní nebo drobnou pochvalu, která nás motivuje k další práci. Váš Aldebaran.

Prodej

Tričko Aldebaran, předek
Tričko Aldebaran, záda
Tričko Aldebaran v černé barvě s motivem polární záře. Jedná se o klasický model na pohodlné nošení. Potisk: polární záře se severskými soby, tak, jak jsme je viděli na poslední expedici za polárními zářemi. Hvězdy jsou natištěny fosforeskující barvou, takže v noci svítí.
Eshop: KOUPIT
NOVINKA 2024
Tričko Aldebaran.
490 Kč
Petr Kulhánek: Proklaté skoky Petr Kulhánek: Proklaté skoky aneb třináctero kvantových příběhů a jeden navíc. Kniha doplňuje sérii, jejíž součástí jsou například tituly „Z kuchyně do vesmíru“, „Jak vznikal svět“ či „Duchové vesmíru“. Autor se zamýšlí nad rolí kvantových jevů v přírodě i v běžném životě. Kniha obsahuje třináct poutavě napsaných příběhů o tajuplných dějích mikrosvěta a jejich roli ve světě lidském. KOUPIT. NOVINKA 2023
270 Kč
Jan Mlynář, Věra Krajčová: Nejžhavější sen Jan Mlynář, Věra Krajčová: Nejžhavější sen pod Sluncem – termojaderná fúze a ITER. Poutavá kniha o současném stavu naší cesty za prvním fúzním reaktorem z pera špičkového odborníka, profesora Mlynáře. Na jihu Francie, v Provensálsku, se staví ITER, největší tokamak světa, který nás snu o téměř nevyčerpatelném zdroji energie pro lidstvo přiblíží. Jde o největší experiment všech dob, do něhož se lidstvo na povrchu Země pustilo. KOUPIT. NOVINKA 2023
450 Kč
Tričko Aldebaran, předek
Tričko Aldebaran, záda
Tričko Aldebaran v černé barvě s motivem vzniku vesmíru. Formule pod obrázkem popisuje vše, co o dnešním vesmíru víme. Kvalitní bavlněné tričko.
Eshop: KOUPIT
Popis formule na triku
2020/2023
Tričko Aldebaran.
350 Kč
Petr Kulhánek a kol: Astronomie a fyzika – Hledání Petr Kulhánek a kol.: Astronomie a fyzika – Hledání. „Astronomie a fyzika – HLEDÁNÍ“ je přehledem nejvýznamnějších objevů za poslední čtyři roky. Podařilo se vyfotografovat nejbližší okolí černé díry, po mnoha odkladech odstartoval dalekohled Jamese Webba a elektronická revoluce se před očima mění v razantní nástup kvantových technologií. V „Hledání“ nejsou opomenuty ani technologie inspirované přírodou. Kniha, na jejímž vzniku se podílelo 15 odborníků z různých oblastí, je určena každému, komu učaroval svět vědy. KOUPIT. NOVINKA 2022
490 Kč
Petr Kulhánek, Jakub Rozehnal: Hvězdy, planety, magnety Petr Kulhánek, Jakub Rozehnal: Hvězdy, planety, magnety. „Hvězdy, planety, magnety aneb třináctero příběhů o magnetech ve vesmíru “ volně navazují na sérii titulů „Jak vznikal svět“ a „Duchové vesmíru“. V knize naleznete ve třinácti příbězích poutavá svědectví o magnetických polích ve vesmíru. Neviditelná pavučina jejich siločar často rozhoduje o osudech nebeských objektů. Kniha je určena všem zvídavým čtenářům. Druhé, zcela přepracované a doplněné vydání. KOUPIT. 2021
250 Kč
Petr Kulhánek: Duchové vesmíru Petr Kulhánek: Duchové vesmíru aneb třináctero příběhů o neutrinech. Vydáno 2021. Kniha o nejpodivnějších částicích, které kdy lidé objevili. „Duchové vesmíru“ volně navazují na předchozí tituly „Jak vznikal svět“, „Z kuchyně do vesmíru“ a „Blýskání“. V knize naleznete ve třinácti příbězích poutavá svědectví o neutrinech, která tvoří svůj vlastní svět procházející vším, co známe. Kniha je určena každému, kdo se zajímá o přírodu a vesmír. KOUPIT. 2021
230 Kč
Petr Kulhánek: Vybrané kapitoly z teoretické fyziky I, II, III Petr Kulhánek: Vybrané kapitoly z teoretické fyziky I, II, III. Vydáno 2020. Komplex tří vysokoškolských učebnic s nahrávkami přednášek. Díl I: teoretická mechanika, kvantová teoreie, matematika pro fyziku. Díl II: statistická fyzika, elektromagnetické pole, relativita. Díl III: fyzika plazmatu, numerické simulace.
Eshop: KOUPIT
PDF: TF1, TF2, TF3
800 Kč
PDF:
TF1, TF2, TF3
Petr Kulhánek: Jak vznikal svět Petr Kulhánek: Jak vznikal svět aneb třináctero příběhů o kosmologii. Vydáno 2019. Publikace volně navazuje na předchozí úspěšné tituly „Blýskání“ a „Z kuchyně do vesmíru“. V knížce naleznete ve třinácti příbězích průřez současnými názory na vznik a osud vesmíru. Knížka je určena všem, kteří se zajímají o astronomii, přírodní vědy a fyzikální zákony popisující vesmír.
Tištěná verze vyprodána.
VYPRODÁNO
PDF
Petr Kulhánek a kol.: Souvislosti Petr Kulhánek a kolektiv: Astronomie a fyzika – souvislosti. Vydáno 2018. Publikace navazuje na předchozí úspěšné tituly „Nové obzory“ a „Svítání“. V „Souvislostech“ naleznete nejvýznamnější objevy z astronomie a fyziky za poslední čtyři roky, od detekce gravitačních vln přes stavbu obřích teleskopů, přistání na kometě až po razantní nástup kvantových počítačů. Je až neuvěřitelné, co vše se událo za pouhé čtyři roky. Kniha je určena každému, kdo se zajímá o pokroky v přírodních vědách.
Tištěná verze vyprodána.
VYPRODÁNO
PDF
Petr Kulhánek: Vybranné kapitoly z teoretické fyziky Petr Kulhánek: Vybrané kapitoly z teoretické fyziky. Dotisk z dubna 2017. Učebnice určená pro vysokoškolské studenty fyziky i další zájemce. Obsahuje základní partie z teoretické mechaniky, kvantové teorie a statistické fyziky. V závěru jsou matematické doplňky pokrývající matematiku nezbytnou ke studiu. Text je doplněný stručnými životopisy některých významných osobností fyziky. Publikace je unikátní tím, že k probírané tématice jsou ke stažení kompletní nahrávky přednášek autora (adresa ke stažení je v učebnici), takže si student může pustit i „živý“ výklad.
Tištěná verze vyprodána.
VYPRODÁNO
PDF
Tričko Aldebaran, předek
Tričko Aldebaran, předek
Tričko Aldebaran v černé barvě s červeným nebo modrým motivem. Část motivu na přední straně v noci svítí. Kvalitní bavlněné tričko.

Vyprodáno.
2017/2018
VYPRODÁNO
Petr Kulhánek: Z kuchyně do vesmíru Petr Kulhánek: Z kuchyně do vesmíru aneb třináctero příběhů neobyčejně obyčejných. Vydáno 2016. Na fyzikálních zákonech je krásné to, že jsou univerzální. Se stejnými jevy se setkáváme jak v naší domácnosti, například v obyčejné kuchyni, tak v hlubinách vesmíru. V knížce, která je určena široké veřejnosti zajímající se o fyziku, jsou na populární úrovni popsány zajímavé fyzikální jevy od historických souvislostí až po žhavé novinky. Třináct příběhů, které kniha obsahuje, má jeden společný jmenovatel – jsou to příběhy o věcech neobyčejně obyčejných.
Tištěná verze vyprodána.
VYPRODÁNO
PDF
Ivan Havlíček: Jupiter Ivan Havlíček: Jupiter. Vydáno 2014. Kniha vynikajícího popularizátora astronomie Ivana Havlíčka o fantazii a nezkrotné touze po poznání. Od prvních pozorování Jupiteru se čtenář přesune k dech beroucím fotografiím z nejnovějších sond. V knize naleznete i základní fakta o této podivuhodné planetě a podrobné mapy největších Jupiterových měsíců. Podrobnosti a objednávky. 250 Kč
Petr Kulhánek a kol.: Svítání Petr Kulhánek a kolektiv: Astronomie a fyzika – svítání. Vydáno 2014. Publikace je doslova nabitá novinkami z astronomie, fyziky a nových technologií za poslední 4 roky. Text je doplněn mnoha barevnými obrázky. Název knihy evokuje posun našich znalostí o vzniku a složení vesmíru. Střípky poznání se skládají do mozaiky a poprvé svítá.
Tištěná verze vyprodána
.
VYPRODÁNO
PDF
AFNO Petr Kulhánek a kol.: Astronomie a fyzika – nové obzory. Vydáno 2010. V knížce se formou krátkých článků dočtete novinky z posledních tří let o blízkém i vzdáleném vesmíru, o nových technologiích, biofyzice i dalších souvisejících oborech. Nakladatelství AGA (Aldebaran Group for Astrophysics).
Tištěná verze vyprodána
.
VYPRODÁNO
PDF
AFPT Petr Kulhánek a kol.: Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí II. Vydáno 2005. Na prvním díle nezávislá série novinek z astronomie a fyziky s postranním glosářem pojmů a mnoha doprovodnými texty. Nakladatelství a vydavatelství Aldebaran. Poslední kusy do vyprodání.
Nelze objednat.
VYPRODÁNO
AFPT I Petr Kulhánek a kol.: Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí I. Vydáno 2004. První ze série novinek z astronomie a fyziky s postranním glosářem pojmů a mnoha doprovodnými texty. Nakladatelství Dialog.
Tištěná verze vyprodána.
VYPRODÁNO
PDF
Dana a Rudolf Mentzlovi: Piráti na Marsu Dana a Rudolf Mentzlovi: Piráti na Marsu. Vydáno 2013. Scifi, které až zase tak scifi není. Příběh si totiž vystačí se současnými znalostmi o Marsu a soudobými vědeckými poznatky. Studenti Alan a Elias přilétají se svou třídou seznámit se s metodami terraformace Marsu. Řízený dopad ledové komety má rudé planetě poskytnout potřebnou vodu. Akce ale není bez rizika…. Podrobnosti a objednávky. 120 Kč
Blýskání Petr Kulhánek: Blýskání. Vydáno 2011, dotisk 2013. Třináctero příběhů o plazmatu, čtvrtém skupenství hmoty (blesky, astronomie, technologie...). Nakladatelství AGA (Aldebaran Group for Astrophysics), srpen 2011. Errata pro vydání 2011. Dotisk 2013. Zdarma PDF. Zdarma EPUB. Zdarma oba formáty.
Tištěná verze vyprodána
.
VYPRODÁNO
PDF
EPUB
oba formáty
Josip Kleczek: Toulky vesmírem Josip Kleczek: Toulky Vesmírem. Vydáno 2013. V knize a dvanácti DVD prezentacích vynikajícího vědce a popularizátora doc. Josipa Kleczka se můžete vydat na toulky Vesmírem od Sluneční soustavy až po nejvzdálenější galaxie. Předmluvu napsal RNDr. Jiří Grygar. Podrobnosti a objednávky.
Nelze objednat.
VYPRODÁNO
Petr Kulhánek: Úvod do teorie plazmatu Petr Kulhánek: Úvod do teorie plazmatu. Vydáno 2011. Učebnice teorie plazmatu určená pro vysokoškoláky matematicko-fyzikálního zaměření a odborníky z oboru. Obsahuje částicový přístup, magnetohydrodynamiku, statistický popis plazmatu, vlny a nestability v plazmatu i další partie včetně matematických doplňků. Publikace je unikátní tím, že k probírané tématice jsou ke stažení kompletní nahrávky přednášek. Nakladatelství AGA (Aldebaran Group for Astrophysics). Errata. K dispozici je zdarma celé pdf ke stažení. VYPRODÁNO
PDF
Prřoč je v noci tma? Peter Zamarovský: Proč je v noci tma? V knížce, kterou jsme pro Vás připravili, je unikátním způsobem řešena důležitá astronomická otázka na pozadí historických a filosofických souvislostí. Nakladatelství AGA (Aldebaran Group for Astrophysics).
Nelze objednat.
VYPRODÁNO
Moderní kosmologie Petr Kulhánek: Moderní kosmologie aneb Jak přednášet o kosmologii? Vydáno 2013. Publikace (64 stran) byla vydána jako metodický a studijní materiál v rámci aktivit projektu Výstavou ke spolupráci a poznání. Projekt je spolufinancován z Operačního programu příhraniční spolupráce SR–ČR 2007–2013. Tento mikroprojekt je spolufinancován Evropskou unií, z prostředků fondu mikroprojektů spravovaného regionem Bílé Karpaty.
PDF (2 MB, 2014)
ZDARMA,
už jen pdf
Stručný průvodce plazmatem Petr Kulhánek: Stručný průvodce plazmatem; Vydáno 2014. Publikace (64 stran) byla vydána jako metodický a studijní materiál v rámci aktivit projektu Vědou a technikou ke společnému rozvoji. Partnerem projektu je Krajská hvezdáreň v Žilině. Projekt je spolufinancován z EU v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007–2013 prostřednictvím Fondu mikroprojektů.
PDF (12 MB, 2014)
ZDARMA,
už jen pdf
letem světem, AGA 2006 Letem světem. Soubor článků, animací a plakátů z roku 2006 (AGA, 2006). Volné elektronické pokračování knížek Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí I a II. Při čtení Vás budou provázet veselé postavičky nakreslené Ivanem Havlíčkem. Nero obraz (562 MB) si můžete vypálit na CD programem Ahead Nero. ZDARMA
MIT Elektřina a magnetizmus Elektřina a magnetizmus. Kurz MIT v českém překladu (AGA, 2007) s mnoha animacemi, učebními texty a zajímavými příklady. Jde o kompletní vysokoškolský kurz doplněný multimédii, která Vám umožní pochopení probíraných jevů. ISO obraz (680 MB) si můžete vypálit na CD. ZDARMA
Nebe nad Zlínem Ivan Havlíček: Nebe nad Zlínem (2010). Základní kurz orientace na obloze. Veškerá souhvězdí viditelná v průběhu roku z našich zeměpisných šířek včetně popisu zajímavých objektů dostupných malými dalekohledy. Celkem 157 barevných stran. Formát brožurky: pdf, 54 MB. ZDARMA
Alice ALICE a kvarkovo-gluonová polévka, česká lokalizace (AGA, 2009) brožurky k detektoru ALICE na urychlovači LHC. Na detektoru bude probíhat výzkum kvarkovo-gluonového plazmatu, stavu látky, ve kterém se vesmír nacházel zlomek sekundy po svém vzniku. Formát brožurky: pdf, 20 MB. ZDARMA
Mechanika Petr Kulhánek: Teoretická mechanika (TF1). Výukový text, v němž se seznámíte se základy teoretické mechaniky, která je odrazovým můstkem ke studiu dalších vědních oborů. Pro hloubavější čtenáře jsou určeny kapitoly věnované vlastnostem diferenciálních rovnic a pohybům nabitých částic. Formát pdf, verze prosinec 2014, 1 MB. ZDARMA
Kvantová teorie Petr Kulhánek: Kvantová teorie (TF2). Výukový text, v němž se seznámíte se základy kvantové teorie, která je nutná pro pochopení procesů v mikrosvětě. Součástí jsou základy nerelativistické i relativistické kvantové teorie. Formát pdf, 2 MB. ZDARMA
Statistická fyzika Petr Kulhánek:Statistická fyzika (TF3). Výukový text, v němž se naučíte základy statistické fyziky, která je nutná pro pochopení jevů s mnoha částicemi, podstaty tepelné kapacity látek, chování feromagnetik nebo chování nitra hvězd. Formát pdf, 1.1 MB. ZDARMA
Vybrané kapitoly z fyziky plazmatu Petr Kulhánek:Vybrané kapitoly z fyziky plazmatu. Výukový text, určeno vysokoškolákům se znalostí základů fyziky plazmatu. Formát pdf, 2017, 4 MB. ZDARMA
Obecná relativita Petr Kulhánek:Obecná relativita (TF4). Výukový text, v němž se naučíte základy obecné relativity, současné teorie gravitace, která k popisu interakce využívá pokřiveného času a prostoru. Formát pdf, 4 MB. ZDARMA
Astrofyzika – cvičení Petr Kulhánek, Milan Červenka: Astrofyzika v příkladech. Sbírka řešených příkladů z astrofyziky. Obsahuje příklady z elektromagnetického vlnění, rotačních pohybů, fyziky hvězd, gravitace a tíže, speciální relativity a kosmologie. Formát pdf, 1 MB. ZDARMA

Aldebaran Homepage