Reines, Frederick

(1918–1998)


Americký fyzik, který objevil v roce 1956 spolu s Clydem Cowanem neutrino. Za tento objev získali Nobelovu cenu za fyziku pro rok 1995. Nobelovu cenu sdílí s Martinem Perlem, který ji dostal za objev tauonu.

Reines se  narodil 16. března 1918 v Patersonu ve státě New Jersey, Vystudoval Stevens Institute of Technology v Hoboken v New Jersey (ukončil v roce 1941) a o tři roky později dokončil postgraduální studium na Newyorské univerzitě. Od roku 1944 do roku 1959 vedl výzkum částicové fyziky a nukleárních zbraní v Los Alamos National Laboratory v novém Mexiku. V roce 1951 dohlížel na odpálení jaderné zbraně na Marshallových Ostrovech. Poté co objevil neutrino se stal zaměstnancem univerzity Case Institute of Technology (později známá jako Case Western Reserve University) v Clevelandu v Ohiu (1959). Od roku 1966 až do odchodu do důchodu (v roce 1988) byl profesorem na Kalifornské univerzitě v Irvine. V roce 1980 se stal členem Americké národní akademie věd.

Wolfgang PauliEnrico Fermi předpověděli existenci neutrina již v roce 1930, ale díky jeho charakteristikám se ho řadu let nedařilo objevit. Na začátku padesátých let se Reines spolu s Cowanem začali o detekcí neutrina zajímat vážněji. V Richlandu a pak také v Savannah River Laboratories v Jižní Karolíně dělali své pokusy. V jejich experimentu jaderný reaktor chrlil neutrina kolem sebe a oni se je pokoušeli zachytávat do nádoby se čtyřmi sty litry speciálně připraveného roztoku vody a kadmiumchloridu. Když neutrino zainteragovalo s protonem (jádrem vodíku), vytvořilo pozitron a neutron. Pozitron v roztoku anihiloval s elektronem za vytvoření fotonu. Ten byl zaznamenán a detekován. Neutron byl zpomalen a interagoval s kadmiovým jádrem opět za vytvoření fotonu. Detektor tak zachytí dva fotonové záblesky s charakteristickým časovým odstupem 15 mikrosekund. Reines pak stavěl neutrinové detektory a stal se tak průkopníkem neutrinové astronomie.


Slavní lidé Aldebaran Homepage