English Version
[EXPEDICE]   [AURORA]   [POZOROVÁNÍ]   [REPORTÁŽ]   [ÚČASTNÍCI]   [PŘÍRODA]   [CESTA]   [VIDEA]   [STŘÍPKY]CESTA


Vyjíždíme 12.9. brzy ráno s napěchovanými auty. Cíl prvního dne je Dánsko. Přespáváme v městěčku Koge poblíž Kodaně. Mezi dánskými ostrovy přejíždíme přes řadu mostů.
Druhý den se musíme dostat do Stockholmu, abychom tam nabrali Jirku. Do Švédska jedeme přes průliv Oresund po mostě otevřeném v červenci roku 2000. V pátek třináctého před Stockholmem upadl malinové Felícii výfuk. Rozhodli jsme se odtrženou část demontovat a pokračovat bez ní.
Malinové autíčko již bez výfuku v dopravní zácpě ve Stockholmu. Za Uppsalou hledáme místo na stanování.
Některým účastníkům již leze cesta autem na mozek. Nedělní cíl je dostat se na sever Norska do Alty. Přitom jsme museli projet pusté části severního Švédska a Finska.
Konečně v Altě. Přespáváme kousek nad zálivem-fjordem severního ledového oceánu na odpočívadle kousek od sedmdesáté rovnoběžky. Na sedmdesátou rovnoběžku jsme se vydali pěšky. Někteří účastníci si myslí, že zde viděli poprvé polární záři. Nordkapp. Počasí nám nepřeje. Venku trávíme jen chvíli. Nachází se zde obsáhlé informační centrum, kde si prohlížíme jak to zde vypadá, když je hezky.
Civilizace se nachází i v těsné blízkosti Nordkappu. Malebné rybářské městečko Honningsvag. Tromso. Stanujeme kousek od tohoto severského města. Mraky se rozpustili a zde pozorujeme polární záři v plné kráse.
Hledáme místo na přespání v udolí hor Skjorndalen. Již večer nám je jasno, že noc ve stanu bude stát za to. Ale opět pozorujeme polární záři.
Vydáváme se přes řeku na výstup do hor Skjorndalen. Opouštíme polární kruh.
Jídelníček jsme si obohatili o místní borůvky. V údolí ledovce Svartisdalen jsme se ubytovali v turistické chatce.
Druhý den jsme se vydali na výpravu k ledovci po nepříliš upravené stezce. Na zběsilém útěku z Norska do Finska přes Švédsko...
...Za švédsko-finskou hranicí jsme to zapíchli na odpočivadle někdy po první hodině ranní. Návštěva největšího vnitrozemského města v Skandinávii: Tampere.
Helsinki, observatoř postavená za účelem měření přesného času. Finsko opouštíme trajektem z Turku do Stockholmu.