English Version
[EXPEDICE]   [AURORA]   [POZOROVÁNÍ]   [REPORTÁŽ]   [ÚČASTNÍCI]   [PŘÍRODA]   [CESTA]   [VIDEA]   [STŘÍPKY]STŘÍPKY


 • Jirka předvádí overalVe Finsku se prodávají speciální omyvatelné overaly na pití. Kupují si je studenti, kteří v nich chodí do restaurací a na různé večírky. Je to jednoduché a praktické. Po vystřízlivění se osprchují rovnou i s kombinézou...

 • I u nejzapadlejších silnic na severu jsou odpočívadla se záchody. Je v nich toaletní papír, který jednou denně přiveze speciální automobil. U nás na katedře jsem se toaletního papíru po příjezdu dočkal až po dvou dnech.

 • V severských hostelech musíte mít vlastní prostěradlo. Nemáte-li ho, musíte si ho koupit nebo zapůjčit (nás to stálo 6 euro za jednoho). Jen tak ve spacáku bez prostěradla spát prostě nesmíte.

 • Budete-li si půjčovat auto z půjčovny, prohlédněte si stav výfuku. Nám upadl už ve Stockholmu.

 • Navštívili jsme pravou finskou saunu. V jedné chvíli Jakub zvolal: "Podívejte se na toho magora, on má čepici."  A měl. Teprve později nám doklaplo. V horních lavicích je ohromné vedro a pálí uši. Čepice je proti vedru a ne proti zimě. Takže poučení: Do finské sauny jedině s kulichem.

 • V severských zemích mají všechna auta vpředu elektrické zásuvky. I na všech parkovištích jsou všechna parkovací místa vybavena sloupkem s elektrickou zásuvkou. Když přijde tuhá zima, večer své auto napojí do sítě, aby jim nezamrzl motor a rozvody vody i nafty, takže ráno bez problémů s rozmrazováním opět nastartují.

 • V době, kdy v Čechách berou eura už i v Delvitě, se nedá ve Švédsku (členská země EU) zaplatit v eurech u pumpy, ani nikde jinde.

 • Ve Finsku mají zajímavý vztah k alkoholu. Pivo se prodává i v litrových lahvích. Ostatní alkohol lze koupit jen ve speciálních obchodech a po deváté už vůbec nikde. Lahváče koupeného v hospodě vám povinně otevřou a nesmí přejít přes práh. V hospodě, kterou jsme navštívili s Jirkou v Tampere, zpívali hosté u mikrofonu na přehrávaný playback (včetně servírky)... Divná země.

 • Na značce "Pozor zvěř" nejsou krávy a jeleni jako u nás, ale sobi a losi. Zatímco u nás vidím na silnici krávu málokdy (a když tak dvounohou), na severských silnicích jsme soby potkávali často.

 • O Tromso se říká, že je to Paříž severu. Nevím, nevím. V Paříži jsem byl také, ale tohle s ní nemá nic společného. Hezké malé městečko, nic víc. Nejzajímavější je asi velký radar na sledování polárních září, ale o něm jsme se dozvěděli až v Oulu.

 • Dopravní policisty vidíte v severských zemích jen zřídka, ale když už, tak to stojí za to. Nás stavěli v Norsku, kde je mimo obec povoleno jet 80 km/h. Naměřili nám laserovým zaměřovačem 104 km/h. Policista pravil: "Take your driving licence and credit card." Momentální řidič řidičák neměl a policistovi podsunul technický průkaz od úplně jiného vozu. Policista se sice podivil, že takový řidičák ještě neviděl, ale vzal to. Kartu naštěstí neuměl přečíst a tak vypsal složenku na 2500 norských korun (cca 10 000 Kč). Určitě je zaplatíme co nejdříve

 • V severských zemích jsou u všech vodopádů a přehrad po stranách vybudovány "lososí dálnice". Slouží k tomu, aby se ryby při svém tažení mohly dostat k pramenům řek, kde se třou. Lososí dálnici tvoří kaskáda betonových desek v korytu s mírným spádem, které mají dole otvory střídavě napravo a nalevo. Voda pak vytvoří malé bazénky, které nejsou pro ryby překážkou.

  Lososí dálnice Jakub si připravuje speciální Colu
 • Na trajektech se pije. A hodně. Ale jen na vyhrazených místech. Mimo tato místa musíte svou vášeň kamuflovat jako třeba Jakub na horním obrázku.