Logo CVUT

POHYB ELEKTRONU VE ZKŘÍŽENÝCH POLÍCH – KE ČTENÍ

 Vektorový součin

 Pohyb v elektrickém poli

 Pohyb v magnetickém poli

Stejně jako v předchozím případě, kdy jsme zkoumali pohyb nabité částice v elektrickém poli, budeme nyní vyšetřovat pohyb nabité částice v magnetickém poli. Magnetické pole budeme uvažovat homogenní a časově neproměnné. Vzhledem k elektrického pole upravíme Lorentzovu pohybovou rovnici F = q(E+v×B) tak, že vypustíme člen s elektrickým polem, takže výsledná síla působící na nabitou částici bude q(v×B). Tato síla působí na nabitou částici a uděluje jí normálové zrychlení.

Pohyb v B poli

K vysvětlení pohybu nabité částice v magnetickém poli

Vzhledem k tomu, že síla se dá zapsat jako F = ma = md2r/dt2, přepíšeme stejně jako v předchozím případě Lorentzovu pohybovou rovnici na tvar:

md2r/dt2 = q(v×B). (1)

Stejně jako v předchozím případě si nyní na jednoduchém příkladu ukažme, jak se vyšetřuje pohyb nabité částice v magnetickém poli. Jako příklad vezměme situaci znázorněnou v levé části obrázku. Elektrické pole je nulové, počáteční ryhlost částice má složku pouze ve směru osy y. Magnetické pole působí ve směru osy z. Souřadný systém je pravotočivý, takže osu z i vektor magnetické indukce B si lze představit jak míří ven z roviny obrazovky. Počáteční podmínky v příkladu tedy jsou v = (0,vy0,0), B = (0,0,Bz). Lorentzovu pohybovou rovnici tedy rozepíšeme

md2x/dt2 = q(vy·Bz − vz·By), (2)
md2y/dt2 = q(vz·Bx − vx·Bz), (3)
md2z/dt2 = q(vx·By − vy·Bx). (4)

Vzhledem k tomu, že v rovnici (4) se pravá strana rovná nule a počáteční rychlost částice ve směru osy z je také nulová, je řešením této rovnice z = 0, tj. pohyb se děje jen v rovině (x, y)

Vyřešením (kterým se nebudeme detailně zabývat) zjistíme, že nabitá částice se začne pohybovat po kružnici o poloměru RL = mvy/QBz s frekvencí ωc = QBz/m. Poloměr rotace se nazývá Larmorův poloměr a úhlová frekvence se označuje jako cyklotronní frekvence.

V pravé části obrázku je vidět případ, kdy počáteční rychlost má i složku v ose z. V takovém případě se při výpočtu postupuje stejně, jen musíme řešit třetí rovnici. V rovnicích pro Larmorův poloměr a cyklotronní frekvenci nebude rychlost pouze v ose y, ale velikost vektoru celkové počáteční rychlosti. V tomto případě se částice pohybuje v prostoru po šroubovici o poloměru rovném LR a se stoupáním plynoucím z rychlosti v ose z. Rychlost v ose z není urychlována ani bržděna a je tedy konstantní. Magnetické pole tedy působí na částici ve směru kolmém ke směru siločar. Ve směru siločar magnetického pole na částici žádná síla od magnetického pole nepůsobí.

 Pohyb ve zkřížených polích