English Version
[EXPEDICE]   [AURORA]   [POZOROVÁNÍ]   [REPORTÁŽ]   [ÚČASTNÍCI]   [PŘÍRODA]   [CESTA]   [VIDEA]   [STŘÍPKY]Expedice AURORA 2002


Prolog
Víte, co je Aurora? To slovo může mít několik významů. Především jde o ruskou bitevní loď, která jediným výstřelem změnila historii lidstva na následujících 80 let. Potom může jít o výkřik Hanáka, který zakopl o ropovod Družba. Slovo aurora také znamená záři. A o tu nám zde půjde, o záři polární, přesně Aurora Polaris Borealis.

O záři
Při zvýšené sluneční aktivitě vznikají v atmosféře Země svislé proudové stěny lokalizované cca na 70° jižní i severní světové šířky, tloušťka stěny je několik desítek kilometrů, lineární rozměry tisíce kilometrů. Stěna je orientována podél silokřivek zemského magnetického pole. Ve vrstvě probíhá výboj s proudovou hustotou ~ 30 µA/m2 generující vlastní magnetické pole. První podrobnější průzkum proudových stěn na Zemi provedla sonda TRIAD v roce 1976, první detekce pochází ale již z roku 1966 (navigační satelit 1963-38C).  Polární záře jsou známými doprovodnými efekty výboje. Excitované elektrony v obalech atomů kyslíku září při deexcitaci charakteristickým zeleným a červeným světlem, molekuly dusíku modrým.


18.09.2002 22:20. Polární záře pod Velkou Medvědicí. Foto Pavel Břichnáč.

O expedici
Ve dnech 12.9. až 29.9.2002 jsme podnikli expedici za polární kruh s názvem Aurora 2002. Expedice se zúčastnilo 12 členů ze sdružení Aldebaran, katedry fyziky FEL ČVUT, hvězdárny Petřín a hvězdárny Rokycany. Jako logo expedice byl zvolen schematický náčrtek měření proudové hustoty družicí Triad. Kružnice znamenají rovnoběžky 60°, 70° a 80°, oranžové a modré útvary jsou proudové stěny (mířící vzhůru a dolů) tekoucí přibližně na 70. rovnoběžce.

Expedice trvala 20 dnů, třemi auty jsme projeli přes 8500 km, absolvovali jsme tři  trajekty lodí (jedenáctihodinový, čtyřhodinový a jeden krátký přes zátoku), navštívili jsme univerzitu v Oulu a Univerzitní hvězdárnu v Helsinkách. Nejseverněji jsme se dostali na North Cape (71° 10' 21"). Celkem šestkrát jsme pozorovali nádherné polární záře.

Účastníci
David Břeň, Pavel Břichnáč, Milan Červenka, Jiří Hofman, Václav Kaizr, Petr Kulhánek, Rostislav Medlín, Jan Pašek, Jakub Rozehnal, Karel Řezáč, Michal Stránský, Dan Škandera.


Na polárním kruhu

Trasa

 • Praha  - Kodaň: Vyjíždíme brzo ráno 12.9. z Prahy od fakulty. Přespáváme v hostelu těsně před Kodaní (noc 12.9./13.9.).

 • Stockholm: 13.9. dojíždíme do Stockholmu, vypůjčenému autu upadl výfuk. Nabíráme Jirku Hofmana a za Stockholmem přenocujeme ve stanech (noc 13.9./14.9.).

 • Skelleftea: Další přenocování při cestě na sever nedaleko Skelleftey (noc 14.9./15.9.).

 • Alta: Přenocování hluboko na severu za polárním kruhem. Stany jsme rozbalili přímo na odpočívadle blízko moře (noc 15.9./16.9.).

 • North Cape: 16.9. jedeme na North Cape, nejsevernější mys Evropy. Drsné počasí, příjemné informační centrum s krásným filmem o mysu.

 • Alta: Přenocujeme na témže místě jako předchozí den. Je oblačno, ale skrze mraky prosvítá první polární záře. Později zjistíme, že koincidovala se zvýšeným tokem částic ze Slunce (noc 16.9./17.9.).

 • Tromso: V noci vidíme dvě nádherné polární záře. Spíme na louce v blízkosti stavení, kde nám odmítli dobít baterky (noc 17.9./18.9.).

 • Narvik  - hory Skjorndalen: Na náhorní planině zůstáváme dvě noci a opět pozorujeme další polární záře (noci 18.9./19..9./20.9.), další den podnikáme výlet do hor.

 • Saltstraumen: Jedeme dále na jih pozorovat známé víry tvořící se v průlivu mezi dvěma fjordy každých šest hodin (při přílivu a při odlivu). Část přespává v rybářském hotelu, část pod stanem (noc 20.9.-21.9.).

 • Svartisen: Přírodní rezervace s krásným ledovcem a ledovcovým jezerem. Přespáváme v turistické chatě (noc 21.9./22.9.). Ráno podnikáme výpravu k ledovci vzdálenému 10 km.

 • Oulu: Přespáváme ve studentském bytě u kamarádky Jany (noc 23.9./24.9.), prudí tam hydra jménem Veronika. Druhý den návštěva univerzity.

 • Tampere: Návštěva u Jirky, zůstáváme dvě noci (24.9.-26.9.), jdeme do pravé finské sauny.

 • Helsinky: Návštěva univerzitní hvězdárny (26.9.).

 • Turku/Stockholm: Jedenáctihodinový trajekt z Finska do Švédska, který nás všechny dostal. Pavel hledá dodnes svou bundu, rukavice a čepici (noc 26.9./27.9.).

 • Trelleborg/Sasnitz: Čtyřhodinový trajekt ze Švédska do Německa (27.9.).

 • Praha: Příjezd zpět 28.9. ráno.


 


 Aktuální stav aurorálního oválu: www stránky družic NOAA