Mars Odyssey 2001

start: 7. dubna 2001
zakončení mise: mise stále probíhá
nosná raketa: Delta II
rozměry (pro složenou sondu): 2,2×1,7×2,6 m
hmotnost sondy při startu: 725 kg
přílet k Marsu: 24. října 2001

Mars Odyssey 2001 je další částí programu pro výzkum Marsu. 

Hlavní úkol sondy bude zmapovat množství a rozložení chemických prvků tvořící povrch Marsu. Bude hledat vodík, nejpravděpodobněji ve formě ledu. Při dalších experimentech se bude zjišťovat radiace.

Po ukončení své mise bude orbitální část Mars Odyssey Orbiter podporovat další mise k průzkumu Marsu. Její úkol bude spočívat ve zprostředkování komunikace.


Popis cesty

Start k Marsu se provádí vždy při výhodném postavení planet a tentokrát mohl proběhnout v jednom ze dvou startovacích oken (první od 7. do 18. a druhé od 19. do 27.4.). Druhého startovacího okna se nevyužilo, protože sonda by se pak přibližovala k planetě rychleji a muselo by následovat delší brždění. To by mohlo mít zásadní vliv na úspěch celé mise.

Sonda Mars Odyssey odstartovala v dubnu 2001 (v prvním startovacím okně) z mysu Canaveral na Floridě a k Marsu doletí v říjnu tohoto roku. Po příletu nebude dráha kruhová a perioda obletu bude 25 hodin. Během dalších 76 dní se bude sonda přibrzďovat o atmosféru, až se dostane na podstatně nižší kruhovou dráhu. Této technice se říká "aerobraking" a používá se proto, aby nemuselo být neseno palivo, které by se použilo při brždění motory. Tímto způsobem se dostane na výšku s periodou obletu menší než 2 hodiny. Poté začne mapování, které bude trvat 917 dní. 


Popis sondy, přístroje

THEMIS: Thermal Emission Imaging System. Termální emisní zobrazovací systém se bude na Mars dívat ve viditelném a infra oboru elektromagnetického spektra za účelem určit rozložení minerálů na povrchu.
GRS: The Gamma Ray Spectrometer se bude dívat v gamma oboru a bude zkoumat přítomnost 20 prvků periodické tabulky (uhlík, křemík, železo, hořčík, ...).
MARIE: The Mars Radiation Environment Experiment bude zjišťovat radiaci. S provozem tohoto přístroje se počítá nejenom na oběžné dráze, ale i v průběhu cesty na Mars.

Přílet k Marsu

Dlouho očekávaná událost se přiblížila. Dne 24. října 2001 brzy ráno se sonda přiblížila k planetě natolik, že mohl začít manévr, který ji měl navést na oběžnou dráhu. Úspěch spočíval v bezproblémovém zažehnutí hlavního motoru, který měl sondu přibrzdit. Vše se zdařilo a sonda se nyní nalézá na oběžné dráze Marsu. Nyní přichází fáze aerobrakingu díky kterému se koncem ledna dostane na kruhovou dráhu, ve výšce 400 km. K sondě Mars Odyssey se připojí Global Surveyor, který obíhá planetu od roku 1997. Všichni pevně věří, že tato mise bude na rozdíl od některých předchozích úspěšná. Mezi neúspěšné patří Mars Climate Orbiter a Mars Polar Lander.  Další informace o této sondě naleznete zde:
 


 
 
  [ Astrofyzika ] [ Galerie ] [ Sondy ] [ Úkazy ] [ Plazma ] [ Slavní lidé ] [ Aplety ] [ Ke stažení ] [ Odkazy ]