Steinberger, Jack

(1921)


Americký fyzik a spoludržitel Nobelovy ceny za fyziku pro rok 1988, kterou dostal za objeveni mionového neutrina a důkaz, že mionové neutrino je jen jedno z větší rodiny neutrin. Steinberger se dělí o cenu s Leonem Maxem LedermanemMelvinem Schwartzem.

Steinberger studoval chemii na Chicagské univerzitě. Jako člen armády se stal zaměstnancem Radiační laboratoře v MIT (Massachusetts Intitute of Technology), kde ho zájem o fyziku definitivně pohltil. V roce 1948, po návratu na Chicagskou univerzitu, získal titul PhD. Dále se vzdělával na Institutu pro další studia v Princetonu v New Jersey, na Kalifornské univerzitě v Berkeley a na Kolumbijské univerzitě. V roce 1968 se stal členem výzkumného týmu v Evropském středisku jaderného výzkumu CERN ve Švýcarsku, kde strávil zbytek své kariéry.

Neutrina jsou mnohem menší než částice v jádře atomu – protony a neutrony. Je těžké je izolovat a pozorovat, protože s hmotou interagují jen velmi, velmi málo. V šedesátých letech se podařilo Ledermanovi, Schwartzovi a Steinbergerovi najít další způsob, jak neutrina polapit. Za pomoci velkého urychlovače částic v Brookhavenské národní laboratoři v New Yorku se jim podařilo vytvořit svazek vysoce energetických neutrin. Pomocí speciálního detektoru mohli neutrina studovat a dokonce prokázat, že existuje nejeden druh neutrina. Objev mionového neutrina podnítil zájem dalších fyziků hledat další nové částice.


Slavní lidé Aldebaran Homepage