Schwartz, Melvin

(1932–2006)

  


Americký fyzik a spoludržitel Nobelovy ceny za fyziku pro rok 1988 za objev mionového neutrina a za důkaz, že neutrino existuje ve více „druzích“, správněji vůních. Cenu dostal spolu se svým kolegou Leonem LedermanemJackem Steinbergerem.

Schwartz studoval na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. V roce 1958 dostal pod vedením Steinbergera doktorát z fyziky a pak se stal jeho výzkumným kolegou. Schwartz strávil deset let na Kolumbijské univerzitě a poté v roce 1968 přijal místo na Stanfordské universitě v Palo Alto v Kalifornii. V roce 1979 zanechal učení a začalvyvíjet bezpečnostní systém pro počítače zapojené do sítě. V roce 1991 se na Kolumbijskou univerzitu vrátil. Také pracoval po několik let v Brookhavenské národní laboratoři.

Neutrina jsou mnohem menší než částice v jádře atomu – protony a neutrony. Je těžké je izolovat a pozorovat, protože s hmotou interagují jen velmi, velmi málo. V šedesátých letech se podařilo Ledermanovi, Schwartzovi a Steinbergerovi najít způsob, jak neutrina polapit. Za pomoci velkého urychlovače částic v Brookhavenské národní laboratoři v New Yorku se jim podařilo vytvořit svazek vysoce energetických neutrin. Pomocí speciálního detektoru mohli neutrina studovat a dokonce prokázat, že existuje nejeden druh neutrina.


Slavní lidé Aldebaran Homepage