Skrýše 2009

Závod v orientačním běhu

Plzeň
21. 2. 2009

ilustrační obrázek, zdroj: zde.
Oficiálnílní stránka závodu: http://skryse.blogspot.com/

[ Úvod ] [ Průběh závodu ] [ Komentář ] [ Vítězové ] [ Statistika ] [ Odkazy ]


Úvod:

Vítejte na stránce s GPS záznamy ze závodu Skrýše. Stránka obsahuje mapy a grafy ze závodu zaznamenané mými přístroji, tj. GPS a sporttesterem a jsou určeny jen pro mou potřebu a pro mé známé a pro kohokoliv, kdo sem náhodou zavítá a bude ho něco z obsahu zajímat.


Průběh závodu:

Závod se konal severně od Plzně mezi Plzní a Třemošnou a pořadatelem byl Aleš Hejna. Závod byl zařazen do Pražské zimní ligy a zároveň šlo o Geoevent, takže se ho zúčastnilo mnoho orientačních běžců ale také řada neběžců, vyznavačů novodobé outdoorové aktivity Geocaching. Šlo o skorelauf, při kterém měli všichni stejné kontroly, přičemž nezáleželo na pořadí průchodu kontrolami ani nebylo třeba navštívit během závodu všechny ale bylo třeba dodržet časový limit, který byl 4 hodiny, tj. 15 hodin odpoledne, startovalo se v 11:00.
Mapa: Speciálka Okolí Plzně sever 1:25 000, formát 637×390 mm, závodníci ji dostali složenou na 1/12 plochy, vydal Olles - Aleš Hejna v roce 2007. Viz www.specialky.cz, na druhé straně jsou turistické informace a na mapě je kilometrová síť UTM v mapovém datu WGS84, odchylka magnetického severu od kilometrové sítě činila 3°31', což však nedělalo při navigaci žádné problémy a u PZL jsme zvyklí na ledacos, tj. že buď mapa nemá žádné směrníky nebo není vůbec žádná mapa.
Počasí: Teplota byla mírně nad nulou, v lese bylo hodně sněhu a občas se mi zdálo, že i slabě mrholilo. Po cestách se běželo příjemně, při běhu terénem to někdy dost klouzalo a byly mokré boty. Raději jsem tedy obíhal po cestách, kde to šlo.


Komentář:

(aktualizováno 27.2.2009 - komentář co jsem posílal Alešovi po zakreslení mé trasy do jeho mapy)
Když jsem tu mapu speciálku zkalibroval podle tvých souřadnic (zvolil jsem náhodně čtyři kontroly na okrajích mapy), zjistil jsem, že jsou všechny zbylé kontroly také naprosto přesně v kolečcích, takže z toho usuzuju, že jsi vygeneroval souřadnice naklikáním kontrol do téhle mapy. Mně někdy při závodě navigace GPS totiž ne úplně přesně souhlasila s terénem, například kontrolu 19 – údolíčko jsem nemohl najít tam, kde mi GPS ukazovala vzdálenost 3 m a byl jsem zrovna také v údolíčku, bylo jich tam hodně, musel jsem oběhnout několik sousedních údolíček, až v jednom kontrola byla. A kontrola 18, křížení, tam taky, kontrolu jsem nakonec našel spíš podle stop a o několik desítek metrů jinde ale samozřejmě se tu kombinuje i chyba kalibrace mapy a rovnoměrnost jejího měřítka s chybou přístroje v hustém lese, zvláště když ho člověk drží v ruce blízko těla, při běhu někde u pasu. Odečtení (těch pořadatelských) souřadnic přímo z postavených kontrol by mohlo být možná ještě horší, záleželo by třeba na okamžitém stavu ionosféry apod. a kdyby Američané zrovna někde bombardovali, výsledek by mohl být nepoužitelný (to se mi kdysi stalo, bombardovalo se v Jugoslávii a GPS měla obrovskou chybu a jednou prý pár hodin nešel GPS systém vůbec, když bylo sestřelen jeden americký neviditelný bombardér). Většina skrýší ale velice přesně souhlasila, stačilo přiběhnout na místo podle GPS a tam se rozhlížet. Párkrát jsem běžel jen podle mapy a GPS jsem vůbec nepotřeboval, někdy naopak, příliš bych se bez GPS nechytal, například při postupu na 17. – dost složitý terén. Pak jsem si všiml, že Jasoň Drsoň a i jiní šli stejný postup okolo zleva po cestě, což bylo orientačně jednodušší. Jestli i rychlejší nevím, terén tam zrovna nebyl nic moc.
S elektronickým kompasem jako Jasoň Drsoň jsem problémy neměl, v levé ruce jsem měl buzolu a v pravé GPS a v ní zadanou cestu. Vždycky na dalším úseku jsem si otočil buzolou podle kurzu co udávala GPS a měl jsem kontrolu směru i podle buzoly. Zato jsem měl problémy zjistit v mapě i kde momentálně jsem a kam mám běžet, přenést na mapu úsečku co do délky a směru podle GPS dalo někdy dost práce a na záznamu TF je to i vidět, že jsem ztrácel vteřiny až i minuty vždycky po oražení skrýše, než jsem vymyslel jak půjdu dál a kam vůbec. Ale to už jsem si vyzkoušel na závodě Zdeňka Přečka na Králově Stolici loni (taky v rámci kategorie GPS).


Vítězové:

Kompas: Karel Pilař junior (BSO), 25 skrýší, 128 bodů GPS: Jasoň Drsoň (Seskočil z rudé skály a vyrazil si dech), 20 skrýší, 110 bodů.

Podrobné výsledky: html, xls, komentáře a mapy: html.


Statistika:

Co Data Poznámka
uběhnutá délka bez převýšení 20,60 km počítáno jako průmět do mapy, bez uvažování převýšení
uběhnutá délka s převýšením 21,25 km
celkové převýšení vypočtené ze záznamu GPS 1 679 m tento údaj se musí brát trochu s rezervou, do převýšení jsou započítány všechny chybové píky - náhodné kolísání údaje výšky v případě, kdy se ani příliš neklesá ani nestoupá, převýšení z vrstevnic jsem nepočítal
průměrná rychlost 5,53 km/h
10:51 min/km
mapa speciálka, měřítko 1:25 000 mapa mapa Plzeň sever, na které se běželo
základní mapa, měřítko asi 1:20 000 mapa základní mapa odsud:
http://nahlizenidokn.cuzk.cz/Mapa.aspx?typ=KU&id=653276
mapa 1:50 000 mapa jde o oskenované 50ky, které byly původně na http://mapy.atlas.cz/ už tam však nejsou protože jsou už moc staré ale přesto je je rád používám, dobře se kalibrují podle kilometrové sítě a jsou přesné
automapa 1:100 000 mapa automapa z http://mapy.tiscali.cz/, podobná je i např. na mapy.iDnes.cz, dokonce aktuálnější ale i na jiných mapových serverech jsem ji už viděl
graf převýšení podle času graf Grafy rychlostí jsou položeny klouzavým průměrem, průměrovaly se vždy dva sousední intervaly a rychlost na nich se počítala podle definice rychlosti - délka součtu obou úseků/čas.
graf převýšení podle vzdálenosti graf
graf rychlosti podle času graf
graf rychlosti podle vzdálenosti graf
průměrná tepová frekvence 125/min Změřeno sporttesterem Polar S610.
spotřebovaná energie 2 397 kcal
graf tepové frekvence graf

Odkazy:

Stránky starších závodů, při nichž jsem zaznamenával polohu GPSkou:

[ HROB 2007 ] [ HROB 2006 ] [ HROB 2005 ] [ Brutus 2005 ] [ Brutus 2004 ] [ Brutus 2003 ]


Dnes je 25.04.2024, 05:52:53. Vaše IP je 3.143.218.146.
Jste 1639. návštěvník s unikátním IP a 4937. návštěvník stránky celkem od jejího vytvoření dne 22.2.2009.
Hezký den přeje a za navštívení stránky děkuje autor Martin Žáček.

autor stránky: Martin Žáček 22.2.2009,
adresu nutno opsat kvůli spamerským robotům