Appleton, Sir Edward Victor

(1892–1965)


Britský nositel Nobelovy ceny pro rok 1947 za objev tzv. Appletonových vrstev v ionosféře, které spolehlivě odrážejí radiové vlny, použitelné pro radiokomunikaci. Jiné ionosférické vrstvy odrážejí radiové vlny pouze sporadicky, v závislosti na denní teplotě a čase.

Po studiu na St. John's College v Cambridge pracoval od roku 1920 ve slavné Cavendishově laboratoři, dokud nebyl v roce 1924 jmenován profesorem fyziky na King's College na univerzitě v Londýně. Zde získal mezinárodní uznání za svůj výzkum šíření elektromagnetických vln a výzkum vlastností ionosféry. Ukázal, že radiové vlny, které mají dostatečně krátkou vlnovou délku, aby prošly dolní ionosférou, jsou odraženy horní vrstvou ionosféry (dnes známou jako Appletonova vrstva neboli F2 vrstva). Objev umožnil spolehlivou radiovou komunikaci na velké vzdálenosti a přispěl k vývoji radaru.

V roce 1936 se vrátil na Cambridge jako profesor přírodních věd a v roce 1939 se stal sekretářem vládního oddělení Department of Scientific and Industrial Research, kde během 2. světové války pracoval na vývoji radaru a atomové bomby. V roce 1941 byl pasován na rytíře a  roku 1949 se stal rektorem a vicekancléřem na Edinburgské univerzitě.


Slavní lidé Aldebaran Homepage