Aldebaran bulletin

Týdeník věnovaný aktualitám a novinkám z fyziky a astronomie.
Vydavatel: AGA (Aldebaran Group for Astrophysics)
Číslo 27 – vyšlo 13. července, ročník 5 (2007)
© Copyright Aldebaran Group for Astrophysics
Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno.
ISSN: 1214-1674,
Email: bulletin@aldebaran.cz

Hledej

Největší dalekohledy světa v roce 2007

Petr Kulhánek

Jaký dalekohled je největší na světě? Tak tahle otázka nemá úplně jednoznačnou odpověď. Výsledek ovlivní, zda uvažujeme celistvé nebo segmentované zrcadlo, zda jde o zrcadlo pohyblivé nebo nepohyblivé a zda sčítáme plochu zrcadel několika identických přístrojů na jednom místě.

LBT, VLT, SUBARU

Pokud se omezíme na skutečný průměr jediného pohyblivého celistvého zrcadla, tak největší zrcadlo na světě má v tuto chvíli stavěný Velký binokulární dalekohled LBT (Large Binocular Telescope). Tento unikátní přístroj vzniká v Arizoně, v blízkosti městečka Safford na observatoři MGIO (Mt. Graham International Observatory). Po dostavění půjde o obří triedr se dvěma zrcadly o průměru 8,4 m. Testy prvního zrcadla proběhly úspěšně v roce 2005, kdy byla vyfotografována galaxie NGC 891. Přístroj zatím ale nefunguje a je ve stádiu stavby. Proto dosud drží prvenství pětice zrcadel s průměrem 8,2 metru. Jsou umístěna na dalekohledech VLT (Very Large telescope, 4 přístroje) a Subaru (1 přístroj). Dalekohled VLT, skládající se ze čtyř identických přístrojů, je postaven na hoře Cerro Paranal v Chille ve výšce 2635 metrů. Japonský dalekohled Subaru má stejný průměr zrcadla a je umístěn na hoře Mauna Kea na Havajských ostrovech v nadmořské výšce 4 100 metrů. Pokud bychom v této kategorii sčítali sběrné plochy přístrojů, umístí se na prvním místě čtveřice VLT (212 m2), na druhém podvojný LBT (110 m2) a na třetím samostatný dalekohled Subaru (53 m2).

Schéma LBT

Schéma obřího triedru LBT se zrcadly o průměru 8,4 metru

LBT, první světlo

První světlo prošlé jedním ze zrcadel LBT. Galaxie NGC 891, 12. 10. 2005.

Keck, GTC, TMT, ELT

Pokud netrváme na celistvém zrcadle, je největším pohyblivým přístrojem na světě dvojice Keckových dalekohledů umístěných na hoře Mauna Kea na Havajských ostrovech v nadmořské výšce 4 123 metrů. Každé zrcadlo je tvořeno 36 šestiúhelníkovými segmenty a má průměr 10 metrů. Keckovy dalekohledy byly uvedeny do provozu v letech 1993 a 1996. Dnes (13. 7. 2007) proběhly testy ještě většího přístroje obdobného typu, tzv. Velkého kanárského dalekohledu GTC (Gran Telescopio Canarias) na španělské observatoři Roque de los Muchachos Observatory. Pravda, průměr má větší o pouhá 4 procenta (tedy 10,4 metru), ale v každém případě bude na světě další obří přístroj, který může zásadním způsobem přispět k poznání vesmíru kolem nás. GTC je složen z 36 segmentů, je určen pro optický a infračervený obor a je umístěn na kanárském ostrově La Palma ve výšce 2 400 metrů nad mořem na vrcholku s názvem Roque de Los Muchachos. Stavba stála 130 milionů euro a trvala 7 let. V plném provozu by dalekohled měl být za rok, kdy se stane největším dalekohledem světa s pohyblivým segmentovaným zrcadlem. Předpokládaná rozlišovací schopnost by měla být 0,18″. Pohyblivé segmentované dalekohledy mají velkou budoucnost. Intenzivně se totiž připravuje stavba amerického 30-metrového dalekohledu TMT (Thirty Meter Telescope) a evropského 42-metrového dalekohledu E-ELT (European – Extremely Large Telescope).

GTC

Velký kanárský dalekohled. První světlo prošlo zrcadlem (10,4 m) dne 13. 7. 2007.

HET, SALT

Pokud netrváme ani na celistvosti zrcadla, ani na jeho pohyblivosti, nalezneme na světě dva ještě větší přístroje s nepohyblivým primárním zrcadlem (HET a SALT). Oba stroje mají téměř shodnou konstrukci z 91 segmentů poskládaných do šestiúhelníku o rozměrech 10×11 metrů. Zajímavé je nepohyblivé uspořádání dalekohledů. Primární zrcadlo je během pozorování pevně uchyceno. Navádění je zprostředkováno pohybem sekundárního zrcadla, které se může natočit až o 12 stupňů od své osy. Sledovací zařízení umožňuje pohyb v šesti osách. Dalekohledy jsou schopny pozorovat část oblohy, která je 55 stupňů nad horizontem. Tento rozsah umožňuje sledovat 70 % oblohy. Celý dalekohled se otáčí o 360 stupňů na bezmála metrovém ložisku bez viditelných vibrací. Dalekohled HET (Hobby Ebberly Telescope) je umístěn na severní polokouli, na hoře Mount Fowlkes v Texasu na McDonaldově observatoři v nadmořské výšce 2 072 metrů. Do provozu byl uveden v roce 1977. Druhý dalekohled SALT (Southern African Large Telescope) je umístěn na jižní polokouli na pahorku v blízkosti městečka Karoo v Jižní Africe (4 hodiny cesty od Kapského města). První světlo prošlo v roce 2005, plný provoz byl zahájen v roce 2007.

SALT

Southern African Large Telescope, pohled na kopuli.

SALT

Southern African Large Telescope, instalace segmentů zrcadla.

Přístroj Zrcadlo Počet Zrcadlo Umístění
VLT 8,2 m 4 celistvé
pohyblivé
Cerro Paranal
Chile
LBT* 8,4 m 2 celistvé
pohyblivé
Safford
Arizona
Subaru 8,2 m 1 celistvé
pohyblivé
Mauna Kea
Havajské o.
Keck 10,0 m 2 segmenty
pohyblivé
Mauna Kea
Havajské o.
GTC* 10,4 m 1 segmenty
pohyblivé
La Palma
Kanárské ostrovy
HET 10×11 m 1 segmenty
nepohyblivé
Mount Fowlkes
Texas
SALT 10×11 m 1 segmenty
nepohyblivé
Karoo
Jižní Afrika

* není ještě v plném provozu

Klip týdne: Pokovování zrcadla

Pokovování zrcadla

Pokovování zrcadla: V klipu vidíte unikátní záběry z pokovování zrcadla o průměru 8,4 metru pro dalekohled LBT (Large Binocular Telescope). LBT je italský dalekohled, obří triedr se dvěma zrcadly stavěný v Arizoně v blízkosti městečka Safford na observatoři MGIO (Mt. Graham International Observatory). Záběry z pokovování hliníkem byly pořízeny malým průzorem v pokovovacím zvonu. Ze zvonu je vyčerpán vzduch a hliníková vlákna jsou elektrickým proudem rozžhavena do bílého žáru. Odpařený hliník pokryje vše uvnitř zvonu, včetně zrcadla. (wmv, 4 MB)

Odkazy

Valid HTML 5Valid CSS

Aldebaran Homepage