Aldebaran bulletin

Týdeník věnovaný aktualitám a novinkám z fyziky a astronomie.
Vydavatel: AGA & Štefánikova hvězdárna v Praze
Číslo 1 (vyšlo 6. ledna, ročník 1 (2003)
© Copyright Aldebaran Group for Astrophysics
Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno.
ISSN: 1214-1674,
Email: bulletin@aldebaran.cz

Hledej

Komety počátku roku 2003

Lenka Soumarová

Hned začátek roku 2003 nám nabízí možnost shlédnout dvě jasné komety, které budou zřejmě pozorovatelné i pouhým okem. Komety jsou a vždycky byly atraktivními úkazy na obloze, i když v minulosti byly spíše spojovány s neštěstím, válkami a hladomory a v lidech vzbuzovaly více hrůzu než obdiv. Dnes víme, že komety nejsou poslové špatných zpráv, ale pouze špinavé sněhové koule toulající se sluneční soustavou, které za svůj atraktivní vzhled vděčí pouze Slunci. Když takové těleso zamíří z mrazivých končin okraje naší sluneční soustavy směrem ke Slunci, dojde k tomu, že v jeho blízkosti taje a kolem jádra se vytvoří oblak plynů, tzv. koma. Sluneční vítr poté z komy většinou vytvoří i dlouhý chvost. Protože komety vypadají pouze jako mlhavé obláčky, je třeba pro jejich pozorování vyhledat nějaké místo za městem, kde pozorování neruší pouliční osvětlení, neboť na přesvětlené obloze lze kometu snadno přehlédnout. Dále je pro pozorování vhodné použít jen malý dalekohled, protože kometa je úhlově velký útvar (tzn. zabírá na obloze více místa než například hvězda nebo planeta), a proto by se nevešla do zorného pole velkého dalekohledu.

Kudo-Fujikawa, 6.1.2003, Takahashi refractor, Utah Skies

Kudo-Fujikawa, 6.1.2003,
Takahashi refractor, Utah Skies

První z komet, kterou budeme moci pozorovat je kometa C/2002 X5 (Kudo-Fujikawa), kterou objevil 13. prosince 2002 japonský astronom Tetuo Kudo a o den později nezávisle Shigehisa Fujikawa. Nejlépe bude viditelná večer mezi 17:30 – 18:00 nad severozápadním obzorem a o něco lépe ráno mezi 6:00 – 6:30 nad severovýchodním obzorem. Mezi 10. a 20. lednem nastávají nejlepší podmínky pro její pozorování. Kometa se bude v této době pohybovat souhvězdím Orla, kde by měla být vidět ráno těsně před půl sedmou nízko nad východním obzorem a večer před šestou nad obzorem západním. V současné době je kometa na hranici pozorovatelnosti pouhým okem a nachází se nevysoko nad obzorem nedlouho před východem Slunce, takže na poměrně světlé obloze není bez pomoci dalekohledu vidět. Měla by se však nadále zjasňovat (i když se zjasňuje pomaleji než se očekávalo). Bude ale stále níž a níž nad obzorem, protože se přibližuje ke Slunci. Poslední šance na její spatření bude pravděpodobně ráno 21. ledna necelou hodinu před východem Slunce, kdy se v blízkosti komety bude nacházet planeta Merkur. K vyhledání komety lze použít přiloženou mapku.

Neat, Michael Jäger (Austria), prosinec 2002

Neat, Michael Jäger (Austria), prosinec 2002

Koncem ledna vystřídá kometu Kudo-Fujikawa kometa nesoucí označení C/2002 V1 (NEAT), která byla objevena 6. listopadu 2002 pomocí stodvaceticentimetrového teleskopu vyhledávacího systému NEAT (Near-Earth Asteroid Tracking). Bude pozorovatelná večer nad západním obzorem na pomezí souhvězdí Pegasa a Ryb. Kolem 10. února se přesune do souhvězdí Vodnáře a nejlépe viditelná by měla být kolem 18. hodiny. Bude ale nízko nad obzorem, protože se přibližuje ke Slunci. Pozorovatelná by měla být přibližně do 14. února, kdy by mohla být jasná asi jako planeta Venuše, ale bude večer jen těsně nad obzorem asi půl hodiny po západu Slunce. Odhady jasnosti se velice liší, takže její maximální jasnost nelze předpovědět. V současné době vypadá vývoj její jasnosti nadějně, kometa zjasňuje velmi rychle a již nyní je za pomoci triedru vidět mimo město nad jihozápadním obzorem. Pokud kometa nepoleví v současném tempu zjasňování, měla by být po 21. lednu vidět pouhým okem jako slabá, mírně zamlžená hvězda a na konci ledna a začátkem února by se měla stát nápadným objektem večerní oblohy. Ve dnech 4. a 5. února budeme moci pozorovat přiblížení úzkého srpku Měsíce ke kometě. Bude se nacházet vlevo od komety a svým svitem nebude její pozorování nikterak rušit. Maximální jasnosti by měla dosáhnout mezi 18. a 19. únorem. Pokud kometa vydrží a její jádro se v blízkosti Slunce nerozpadne, nelze vyloučit ani to, že bude pozorovatelná pouhým okem i na denní obloze. K vyhledání komety je možné použít přiloženou mapku.

I kdyby se současné předpovědi jasnosti komet nepotvrdily, pokusit se je vyhledat určitě stojí za to.

Valid HTML 5 Valid CSS!

Aldebaran Homepage