Jméno: Marek Jasanský (jasanm1)

Transformace jasových úrovní:

Všechny níže popsané funkce jsem volal ze skriptu uloha1.m, ve kterém jsou i příkazy pro vykreslení obrázků. Html podobu skriptu vygenerovanou matlabem si mužete prohlédnout po kliknutí na tento odkaz (uloha1.html).

Nejprve jsem napsal jednoduchou funkci jasova_transformace.m, která jas obrázku sníží (obraz se ztmavý) nebo zvýší (obraz se zesvětlý) o zadaný počet úrovní. Jas obrázků jsem zvýšil o 50 úrovní, výsledek můžete vidět zde:


Dál jsem zkoušel obrázek vylepšit po částech lineární transformací. K tomu jsem si napsal funkci pocaslin.m. První zlom na ose x (původní jas), jsem umístil na hodnotu a = 100, druhý na b = 150. Na ose y (transformovaný jas), byl první zlom c = 130 a druhý d = 250. Význam jednotlivých zlomů je dobře patrný na tomto obrázku, kde I znaci puvodni jas a f(I) transformovany jas. Výsledkem po částech lineární transformace byl lepší kontrast obrázku, obrázek však vypadá nepřirozeně, kontrast jsem zvýšil možná až příliš mnoho.

po částech lineární transformace

Poslední z transformací, kterou jsem vyzkoušel, byla ekvalizace histogramu obrázku. K tomu jsem si napsal funkci equal_hist.m. V ní jsem implementoval vzorec pro ekvalizaci obrazu (skripta V. Hlaváč a M. Sedláček. Zpracování signálů a obrazů, str. 145, rovnice 9.17). Níže je zobrazen původní i transformovaný obrázek a jejich histogramy. Transformací se opět zvýšil kontrast obrázku, bohužel až moc.




bod 3: Odpověď na otázku, jaký je počet jasových úrovní ekvalizovaného obrázku v porovnání s původním (menší, větší, stejný)?


Počet jasových úrovní ekvalizovaného obrázku je větší. Ekvalizace znamená, že by jednotlivé jasové úrovně měly být zastoupeny přibližně stejně. Vidět je to i na histogramu ekvalizovaného obrázku (viz výše).